Adaptacja budynku na potrzeby realizacji usług społecznych przez CUS - FEKiP
Zadanie 2 - Część inwestycyjna
Obecnie GOPS oraz urząd gminy nie dysponują żadnym budynkiem zlokalizowanym w Lubiczu Dolnym (miejscowość, która jest siedzibą władz samorządowych i docelowo CUS), który pełniłby podobne funkcje. Dlatego niezbędna jest realizacja zadania w ramach projektu polegającego na częściowym wyburzeniu oraz przebudowie istniejącego budynku (zbudowanego w 1990r. i w przeszłości pełniącego funkcję sali gimnastycznej) na potrzeby realizacji usług społecznych. W budynku zostanie udostępniona sala główna - 182 m2 (z możliwością przedzielenia ścianką mobilną na dwa niezależne pomieszczenia o pow. 121m2 oraz 61m2), w której będą mogły odbywać się spotkania i zajęcia grupowe oraz oddzielny pokój poradnictwa na spotkania indywidualne, a także zaplecze kuchenne, sanitarne, magazynowe oraz szatnia. Łączna powierzchnia budynku wynosić będzie 330m2. Nieruchomość jest własnością gminy Lubicz. Budynek położony jest w bardzo korzystanej dla mieszkańców gminy lokalizacji, w centrum miejscowości Lubicz Dolny, który jest dobrze skomunikowany z pozostałą częścią gminy i bezpośrednio sąsiadującym Toruniem. W bliskim sąsiedztwie, przy tej samej ulicy, znajduje się: siedziba urzędu gminy i biuro rady gminy, GOPS, remiza strażacka, spółdzielnia socjalna, szkoła podstawowa i gminna biblioteka publiczna.
Budynek będzie miał charakter wielofunkcyjny. W ramach projektu będzie stanowił siedzibę ośrodka wsparcia - Klub Wsparcia Seniora (typ 3), będą w nim realizowane przedsięwzięcia w ramach OSL - w tym CAL (typ 1), szkolenia i warsztaty przewidziane w projekcie dla opiekunów osób zależnych (typ 2), działania prowadzone w ramach interwencji kryzysowej (typ 12) oraz punktu przeciwdziałania przemocy (typ 13) - w tym poradnictwa, warsztaty, grupy robocze. Ponadto w przyszłości w ramach funkcjonowania CUS budynek będzie stanowił również siedzibę klubu integracji społecznej oraz w miarę dostępności miejsce spotkań mieszkańców, m.in. oddolnie zrzeszających się klubów seniora.
Projektowany obiekt to budynek jednokondygnacyjny, parterowy, w pełni dostępny dla osób o szczególnych potrzebach, w tym osób z niepełnosprawnościami, pozbawiony barier architektonicznych uniemożliwiających korzystanie przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim lub o ograniczonej zdolności. Projekt będzie w równym stopniu dostępny dla kobiet i mężczyzn. Projekt obejmuje rozwiązywania wspierające zgodność z zasadą DNSH: na elewacjach zostaną zamontowane elementy z siatki stalowej wraz z nasadzeniami roślinności pnącej. Ponadto zostanie wydzielony specjalny pas zieleni o pow. 170 m2 z nasadzeniami gatunków roślin rodzimych. W ramach prowadzonej inwestycji nie zostanie wycięte ani jedno drzewo z istniejącego drzewostanu na nieruchomości.
Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich dla zadania 2: 2.255.661,32 zł
Wartość projektu dla zadania 2: 2.255.661,32 zł.
Okres realizacji: lipiec 2024 r. – czerwiec 2025 r.