Biuletyn Informacji Publicznej
URZĄD GMINY LUBICZ

Wyszukiwarka

Odnośniki

Intranet

Zaloguj się
:
:

Kalendarium

« poprzedni miesiącmaj 2024» następny miesiąc
PnWtŚrCzwPtSobNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń w wybranym okresie

Przejdź do: www.lubicz.pl

Treść strony


UWAGA MIESZKAŃCY! RUSZAJĄ KONTROLE SZAMB I PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW!

W związku z ustawowymi zmianami, które weszły w życie na podstawie ustawy z 7 lipca 2022 r. o  zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1549), Gminy mają obowiązek przeprowadzania kontroli u wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy nie są podłączeni do sieci kanalizacyjnej. Kontrole muszą być przeprowadzane cyklicznie – raz na 2 lata. Właściciele nieruchomości będą musieli przestawić:
    umowy podpisane z firmą asenizacyjną — ważne jest, aby usługi wykonywane były przez przedsiębiorców posiadających do tego stosowne zezwolenie zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wykaz usługodawców jest dostępny na stronie internetowej Gminy oraz w placówce Urzędu;
  dowody uiszczania opłat za usługi - każde skorzystanie z usługi firmy zajmującej się wywozem nieczystości, musi zostać udokumentowane. Dokumenty muszą potwierdzić częstotliwość uzależnioną od ilości wytwarzanych nieczystości ciekłych i objętości zbiornika/osadnika oraz zapewniać o niedopuszczeniu do jego przepełnienia, które mogłoby skutkować zanieczyszczeniem powierzchni ziemi i wód podziemnych. Przy czym zgodnie z obowiązującym Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie gminy właściciele nieruchomości posiadający zbiorniki bezodpływowe zobowiązani są do pozbywania się nieczystości ciekłych nie rzadziej niż raz na kwartał i nie rzadziej niż raz na 2 lata w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków.

Właściciele nieruchomości mogą zostać wezwani do Urzędu Gminy w celu przedstawienia posiadanego potwierdzenia wykonanej usługi bądź mogą spodziewać się wizyty pracowników Referatu Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Dróg - tak więc każda posesja nie podłączona do sieci kanalizacyjnej zostanie skontrolowana. Osoby, które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków powinni uczynić to niezwłocznie, przy czym prawo nie wyklucza możliwości podpisania umowy z kilkoma usługodawcami w tym zakresie. Zmiany ustawowe mają na celu skłonić właścicieli nieruchomości do prawidłowego postępowania ze ściekami. Dziś wiele osób utylizuje nieczystości ciekłe niezgodnie z prawem, np. odprowadzając je do pobliskich cieków wodnych lub pozwalając im wsiąkać w grunt. 

Mieszkańcy nie posiadający stosownych dokumentów lub utrudniający kontrolę muszą liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami kar finansowych nawet do 5 tys. zł (art. 10 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach). Natomiast jeśli Gmina nie przeprowadzi kontroli nieruchomości w ww. terminie będzie także podlegać sankcjom finansowym - nawet do 50 tys. zł.

Jednocześni przypominamy, że jeżeli nieruchomość zlokalizowana jest na terenie, gdzie istnieje możliwość podłączenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej, właściciel nieruchomości ma obowiązek ustawowy przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci. Nie dotyczy to nieruchomości wyposażonych w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych. 

Wykaz przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków  można pobrać ze strony internetowej https://www.bip.lubicz.pl/6719,wykaz-uslugodawcow-w-zakresie-oprozniania-zbiornikow-bezodplywowych-lub-osadnikow-w-instalacjach-przydomowych-oczyszczalni-sciekow-i-transportu-nieczystosci-cieklych-na-terenie-gminy-lubicz  

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 106953
Ostatnia aktualizacja treści obecnej strony: 2024-03-13 11:23:00