Ścieżka nawigacyjna

Treść strony


LUBICZ PONOWNIE AKTYWNY I ZINTEGROWANY


    Rozpoczęła się druga edycja projektu „Aktywni i zintegrowani w gminie Lubicz”, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu. Projekt współfinansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny. W tym roku do współpracy zaproszono dwadzieścia dwie osoby, które dostaną szansę aktywizacji zawodowej. Rekrutacji uczestników dokonali pracownicy socjalni, lecz warto zauważyć, że nie brakowało chętnych, którzy sami zgłaszali gotowość do uczestnictwa w zajęciach.
    Tegoroczny projekt „Aktywni i zintegrowani w gminie Lubicz” powstał na bazie ubiegłorocznych doświadczeń i na pewno wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom. Z przeprowadzonych badań wynika, że co dziesiąty mieszkaniec naszej gminy korzysta z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. To właśnie te osoby najczęściej dotknięte są problemem bezrobocia, niepełnosprawności oraz bezradnością w kwestiach opiekuńczo-wychowawczych. Z obserwacji pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu wynika, że część klientów napotyka liczne bariery w dostępie do rynku pracy. Przede wszystkim brakuje im wiedzy o współczesnym rynku pracy, możliwościach podnoszenia kwalifikacji i metodach szukania pracy. Niejednokrotnie osobom korzystającym z pomocy społecznej trudno jest wyjść poza obszar własnego, dobrze znanego środowiska i samodzielnie pokonać nawarstwiające się trudności. Dlatego też dla tej grupy należało przygotować formy wsparcia o charakterze aktywizującym, integracyjnym, diagnostyczno-motywacyjnym, terapeutycznym i poradniczym.
    Projekt „Aktywni i zintegrowani w gminie Lubicz” powstał, aby przeciwdziałać zjawisku marginalizacji społecznej klientów Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu oraz zwiększać ich aktywność życiową, zawodową i społeczną. Dla dwunastu wybranych osób, które zostały objęte kontraktami socjalnymi przygotowano szereg instrumentów aktywnej integracji. Osoby te przejdą trening umiejętności i kompetencji społecznych, podczas którego odbędą się m.in., zajęcia aktywizujące, doradztwo zawodowe, nauka przygotowania cv i listu motywacyjnego oraz ćwiczenia w zakresie odbywania rozmowy kwalifikacyjnej. Ponadto przygotowano warsztaty samodzielnego i umiejętnego gospodarowania, poradnictwo indywidualne z zakresu prawa, psychologii, terapii i doradztwa zawodowego, zajęcia autoprezentacji i obsługi komputera. Natomiast siedem osób najbardziej zmotywowanych do podjęcia pracy zostanie skierowanych na kursy i szkolenia o charakterze zawodowym.
    Dziesięć osób wraz z rodzinami zostało zakwalifikowanych do udziału w Programie Aktywności Lokalnej, który odbywa się w Świetlicy Środowiskowej w Grębocinie. Dla tej grupy przygotowano m.in. warsztaty integracyjno-motywacyjne, indywidualne poradnictwo z zakresu prawa, terapii, psychologii, w tym również dziecięcej. W ramach Programu Aktywności Lokalnej nie zabraknie również działań o charakterze doradztwa zawodowego oraz instrumentów aktywizacji zdrowotnej. Zapewne dodatkową atrakcją będzie wyjazd integracyjno-turystyczny dla wszystkich uczestników zajęć.
    W ramach projektu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu liczy na bliską współpracę z uczestnikami. Pracownicy socjalni będą na bieżąco śledzić wydarzenia związane z odbywającymi się zajęciami i zawsze będą służyli radą i pomocą. Ponadto dla uczestników zabezpieczono pomoc finansową. W zamian tut. Ośrodek oczekuje sumienności i zaangażowania.

Metryka

  • opublikował: Kamila Mróz
    data publikacji: 2009-06-03 11:21
  • zmodyfikował: Kamila Mróz
    ostatnia modyfikacja: 2009-06-03 11:26

Metryka

  • opublikował: Kamila Mróz
    data publikacji: 2009-06-03 11:22

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 30737
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2013-05-06 14:31

Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Menu

Intranet

Zaloguj się

Urząd Gminy Lubicz

Lubicz Dolny, ul. Toruńska 21, 87-162 Lubicz

Dane kontaktowe

tel. (56) 621-21-00, (56) 621-21-01

Godziny urzędowania

poniedziałek 7:15 - 15:00
wtorek 7:15 - 17:00 
środa 7:15 - 15:00
czwartek 7:15 - 15:00
piątek 7:15 - 14:15

Odnośniki

Metryka strony BIP

Licznik odwiedzin strony BIP: 3821406
Ostatnia aktualizacja strony BIP: 2020-02-21 14:51

Stopka strony